Az Üst szerkesztőműhely

Következő alkalom: 2023. április 14. – 2023. május 14.

Miért Az Üst? Avagy hogy jön az íráshoz a boszorkányság?

Ahogy a mágikus főzetek elkészítéséhez, úgy a könyvíráshoz is boszorkányos ügyesség és tudás szükségeltetik. Feltéve, ha egy működőképes történetet akarunk létrehozni, egy olyat, ami megszólítja az olvasót.
Egy igazán jó könyv megírása okkal tűnhet varázslatnak, mert hazánkban még mindig a romantikus zsenikultusz érvényesül az írás terén. A többség szerint az írás olyan művészet, ami csak a tehetségesek kiváltsága, aki pedig tehetséges, annak senki ne mondja mit hogyan kell csinálni. Ne avatkozzunk bele a varázslatosan megközelíthetetlen alkotói folyamatba, a művészt senki ne akarja szabályokkal skatulyába kényszeríteni. Sok író elutasítja a tanulás, fejlődés lehetőségét, és sokan tagadják, hogy az írás egyáltalán tanulható lenne. (Aztán csodálkoznak, hogy milyen sokan vannak, akik már csak elvből sem olvasnak magyar szerzőtől, mert biztosan nincs olyan jó, mint a külföldiek…)


Mi lenne, ha azt mondanám, hogy ez a titokzatos, misztikus dolog, az írás ugyanúgy összetevőire bontható, mint egy varázsfőzet, ugyanúgy megvan a belső szabályrendszere, mint bármiféle varázslatnak, és a megfelelő tudással és tapasztalattal felfegyverkezve az elszánt és kitartó tanonc mestere lehet a történetmesélésnek? És nem csak én mondom ezt. Hanem olyan nagy nevek is, mint például Alexander Steele a Kezdő írók kézikönyvében:

A történet hatásos elmondásához el kell sajátítani a mesterségbeli tudást. A mesterségbeli tudás pedig azoknak az idők folyamán kikristályosodott praktikáknak az összessége, melyek szavatolják, hogy a prózai szöveg jó lesz. […]
De a mesterségbeli tudás alkalmazásának képessége majd’ minden esetben feltétele annak, hogy jó, ismeretlenek figyelmét is megragadó történeteket írjunk. Nem kell bútorasztalosnak lenni ahhoz, hogy valaki széket eszkábáljon össze, hiszen széket mindenki látott már. Leszabjuk a faanyagot, összekalapáljuk, és máris kész a szék. De billegni fog, rondán néz ki, és ráülni sem életbiztosítás. Ugyanez a helyzet a prózával.

Az Üst segít nekem elsajátítani a mesterségbeli tudást?

Minden választ nem fogsz itt megtalálni, hiszen nem egy íróiskoláról van szó. Ellenben konkrét szövegeket boncolgatva minden alkalommal közelebb kerülünk a mesterségbeli tudás elsajátításához.
A szerkesztőműhelyben a szerkesztési folyamat főbb lépéseit követve elemezzük az adott kéziratot.

Milyen hosszú egy műhelyprojekt?

Egy komplett regényt megszerkeszteni sokszor több hónapba telik, ha nem profi szerzőről van szó. Az Üst keretein belül ezért nem vállalkozunk komplett szerkesztésre, annak egy rövidített változatát csináljuk.
Egy projekt 4 hétig tart. Két hét áll rendelkezésre az adott kéziratot elolvasni. A 2. hét végén (ált. péntek vagy szombat) tartjuk az első kibeszélőt, aztán még kettőt a másik két hétvégén. Egy kibeszélő 1-2 óra hosszú, és nagyon fontos, hogy a kibeszélőkön jelenjen meg mindenki, hiszen habár a szöveges csatornákon is zajlik a kommunikáció, a szerkesztőműhely velejét ezek a hangcsatornán zajló alkalmak adják.

Mit takar egy-egy kibeszélő?

A szerkesztés folyamatára építve így néz ki a tematika:

  1. hét: kézirat olvasása
  2. hét: kézirat olvasása, hétvégén az első kibeszélő: átfogó, általános és nagyobb részeket érintő problémák: logkai bakik, dramaturgia, karakterek, narráció stb stb. (tartalmi szerkesztés)
  3. hét: második kibeszélő: kisebb egységeket érintő problémák, konkrétabb esetek megvitatása és az első oldalak line edit megszerkesztése (tartalmi szerkesztés, line edit)
  4. hét: harmadik kibeszélő: inkább gyakorlat, a kézirat boncolása során egy felmerült, meghatározó problémakör gyakorlása (pl. a mutasd és ne mondd szabály alkalmazása rövid részletek átírásával)

Hol is van ez?

Discord. Azért ezt a felületet választottam, mert remekül használható csapatmunkára. Vannak szöveges és hangcsatornái is, és én mindkettőt fontosnak tartom. Nagyon egyszerű a használata, és kis odafigyeléssel könnyen átlátható. Ha még sose használtad ezt a felületet, ne aggódj, nem nagy ördöngösség, és mindenben segítek.

Mit kell tudni a tagokról?

  • max 10 tag
  • szerkesztők, írók, szerkesztés iránt érdeklődő írók
  • néhány állandó, néhány jövő-menő tag

Milyen minőségekben lehetsz jelen?

  • Jöhetsz íróként (kézirat nélkül), ha érdekel a szerkesztés menete és/vagy szeretnél fejlődni.
  • Jöhetsz íróként kézirattal, azaz te leszel az, akinek a művét szerkesztjük.
  • Jöhetsz kezdő vagy tapasztalt szerkesztőként.

Ha kézirattal jössz:

Komoly lelki megpróbáltatást jelenthet az, hogy többen nekiesnek a kéziratodnak, és szétcincálják, keresve keresik benne a hibákat. Ez ne érjen meglepetésként. Ugyanakkor minden írónak, aki komolyan szeretne foglalkozni a mesterséggel, el kell ezt fogadnia és tudnia kell kezelni, mert csak így tud fejlődni. Tudnod kell, hogy minden kritika érted és nem ellened szól. Ehhez is remek gyakorlás lehet egy szerkesztőműhelyen való részvétel.

Fontos, hogy csakis befejezett kéziratokkal foglalkozunk a szerkesztőműhelyben, mert így lett kialakítva a rendszer.

Miért jó ez neked?

  • Többet kapsz bétázásnál, a bétázás és a szerkesztés között helyezkedik el a szerkesztőműhelyi tevékenység.
  • Több személytől is kapsz véleményt, nem is kell béták után kutatnod.
  • Nem csak különálló véleményeket kapsz a kéziratodról, hanem sokkal árnyaltabb visszajelzést, mert többen beszélgetünk róla.
  • Beleláthatsz abba, milyen egy szerkesztés, amit semmiképp sem hagyhatsz ki ha publikált író szeretnél lenni.
  • Értékes kapcsolatokat építhetsz, sőt, barátokat szerezhetsz a szakmában.
  • Hozzáértőknek teheted fel a kérdéseidet.

…és még sorolhatnám 🙂

Elvárások:

Az aktivitás az egyetlen elvárás minden résztvevőtől. Ez azt jelenti, hogy tudd tartani a kézirat elolvasásának határidejét (2 hét), és vegyél részt az online beszélgetéseken. Ha valamelyiken nem tudsz ott lenni az nem gond (kivéve ha te hoztad a kéziratot, akkor minden alkalommal jelen kellene lenned), mert bárkinek bármikor közbejöhet váratlan esemény.
Ha szeretnél részt venni egy alkalmon, akkor érdmes úgy készülnöd rá, hogy az adott hónapban legyen elég szabadidőd.

Bármilyen kérdéssel, kétséggel fordulj hozzám bizalommal! 🙂

Üdv, Szandi